Pasaules Optika

https://pasaulesoptika.lv

UV starojums – bubulis vai nopietns drauds veselībai?

Atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas datiem, Ziemeļvalstīs mirstība no melanomas jeb ādas vēža ir četras līdz sešas reizes augstāka, nekā Vidusjūras valstīs. Pie tā galvenokārt nav vainojams spēcīgais UV starojums, bet gan cilvēku vieglprātīgā attieksme pret to. Turklāt, nekontrolēta un ilgstoša saskare ar UV starojumu var izraisīt arī citas slimības, tajā skaitā nopietnus redzes traucējumus. Lai sevi pasargātu no ādas vēža un citām slimībām, nepieciešams ievērot vien dažus principus.

  • Neatstāj saulesbrilles mājās

Plaši izplatīts ir mīts, ka saulesbrilles ir domātas tikai modes faniem vai tiem, kuriem ir īpaši jutīgas acis.UV starojums nepasargātajām ķermeņa daļām, piemēram, acīm vai sejas ādai, viskaitīgākais ir sniegotā vidē, kā arī atrodoties pie jūras un smilšainā apvidū, nemaz nerunājot par solāriju. Ilgstoša uzturēšanās šādā vidē var rosināt īslaicīgu, tā sauktā metinātāju akluma jeb fotokeratīta rašanos, kā arī nepatīkamus ādas apdegumus. Tādēļ nevajadzētu pārāk zemu novērtēt saulesbriļļu un aizsargkrēmu lietošanu ikdienā.

  • Skopais noveco ātrāk - pievērs uzmanību saulesbriļļu un lēcu kvalitātei

Jo biežāk un ilgāk sanāk uzturēties tiešos saules staros, jo lielāka iespējamība paātrināt ādas novecošanos vai kaitēt savai veselībai. Piemēram, ilga uzturēšanās saulē var likt attīstīties dažādām acu slimībām, kā makulas deģenerācijai, tīklenes bojājumiem, kas pēcāk var izraisīt pat aklumu un citām problēmām. Svarīgi arī, kur saulesbrilles iegādātas, jo kvalitatīvas optiskās briļļu lēcas bloķē no 70 līdz 100% UV starojuma. Turklāt, pasargājot acis no saules, vienlaikus pasargāsi arī ādu ap acīm, kas ir īpaši jūtīga un, kurai ar saudzējošu krēmu vien var arī nepietikt. Izvēloties saulesbrilles, meklē abriviatūru CE, kas nozīmē, ka tās atbilst ES prasībām un pietiekami aizsargā no ultravioletā starojuma. Efektīvs ieguldījums būs optikas salonā Pasaules Optika pieejamajās fotohromajās lēcas, kas piemērojas gaismas intensitātei un būs ērtas kā spilgtas gaismas apstākļos, tā krēslas stundās.

  • Esi piesardzīgs arī mākoņainā dienā

Bieži vien kritiski skatāmies uz cilvēkiem, kuru seju pelēkā dienā rotā saulesbrilles. Taču tas nebūt nenozīmē, ka mode šim cilvēkam ir pirmajā vietā - visdrīzāk tā ir veselība. UV starojums ir klātesošs jebkurā dienā, taču saulainā dienā tā intensitāte ir krietni spēcīgāka un laika posmā no pulksten 12.00 līdz 15.00 pat nav ieteicams uzturēties tiešos saules staros. Tas pats attiecas arī uz sauļošanās krēmiem – tie nepieciešami arī apmākušās dienās. Pierādīts, ka Ziemeļeiropā UV starojuma aktivitāte ir tikpat spēcīga, kā Vidusjūras zemēs. Tādēļ nemaz nav nepieciešams ceļot, lai nopietni kaitētu savas ādas veselībai. Pētījumā pierādīts, ka tieši ziemeļeiropiešiem piemīt netikums aizmirst par ādas aizsardzību - gan mājās, gan arī dodoties uz eksotiskām zemēm. Tā kā bioloģiski ziemeļeiropiešu āda nav adaptējusies tik lielai saules intensitātei, cilvēki sevi pakļauj lielam riskam.