Pasaules Optika

https://pasaulesoptika.lv

Redzes pārbaude soli pa solim

Parasti redzes pārbaudes sākumā optometrists vai acu ārsts – oftalmologs izzinās Jūsu apmeklējuma mērķi, vai esat briļļu/kontaktlēcu nēsātājs, nodarbošanos, darba specifiku un vaļaspriekus.

Pirmais redzes pārbaudē tiek veikts autorefraktometra mērījums, kas nosaka objektīvo refrakciju un sniedz priekšstatu par acs optisko stiprumu. Šis mērījums nav vienīgais, ko veic, lai noteiktu nepieciešamo briļļu stiprumu.

Speciālists redzes pārbaudes kabinetā nosaka subjektīvo refrakciju. Redzes izvērtēšanu iesāk ar redzes kvalitātes izvērtēšanu tālumā, rādot simbolu tabulu uz speciāli izveidota ekrāna. Simboli ir dažādos lielumos – jo mazāka izmēra simbolu Jūs spējat atpazīt un nosaukt, jo Jums ir labāka redze. Parasti redzes asumu vispirms nosaka labajai acij, pēc tam kreisajai acij, un tad abām acīm kopā.

Ja redzes kvalitāte ir pazemināta, speciālists veic redzes korekciju – izmantojot optiskās lēcas speciālā proves rāmītī. Redzes korekcija ir veikta, kad Jūs spējat saredzēt normu. Reizēm redze tālumā ir skaidra arī bez brillēm, bet skaidras redzes sasniegšana prasa acs muskuļu sasprindzinājumu. Tādā gadījumā tiek piemeklētas lēcas, kas ļauj skaidri redzēt tālumā bez pārmērīga acs muskuļu sasprindzinājuma. Gadījumā, ja ar vienkāršām sfēriskām lēcām nav iespējams iegūt pilnīgi skaidru redzi, lieto astigmatiskās lēcas. Lai noteiktu, vai Jums astigmatisms ir vienā vai abās acīs, tiek rādīta staru figūra un citi speciāli testi astigmatisma noteikšanai. Kad katrai acij ir panākta maksimālā redze, ir nepieciešams novērtēt redzes kvalitāti abām acīm kopā. Pēc šīs pārbaudes Jūs saņemsiet precīzu recepti, kas nodrošinās Jums ideālu redzi.

Speciālists redzes pārbaudes laikā noteiks arī vadošo aci un kopredzi jeb binokulāro redzi, lai noskaidrotu, cik labi abas acis ir sabalansētas.

Optometrists kā papildu metodes redzes funkciju izvērtēšanai var lietot krāsu redzes tabulas, lai izvērtētu, vai nav novērojami krāsu redzes traucējumi. Pēc tam optometrists pārbaudīs acu konverģenci jeb acu savērsumu, skatoties uz objektu, kurš tiek tuvināts acīm. Tiks novērtētas arī acu kustības dažādos virzienos un spēja ar skatu sekot kustīgam priekšmetam, nepagriežot galvu. Iespīdinot acīs gaismu, tiek izvērtēta acs zīlīšu reakcija uz gaismu, tādējādi nosakot, vai pacientam nav kādas neiroloģiskas dabas problēmas.

Pārbaudes laikā optometrists apskatīs arī acs struktūras, lietojot dažādas papildierīces. Ar spraugas lampu tiks apskatītas acs priekšējās daļas. Ar speciālu spožas gaismas ierīci, ko sauc par oftalmoskopu, optometrists iespīdinās acīs spilgtu gaismu un pārbaudīs acs aizmugurējo daļu veselību un lēcas caurspīdīgumu. Šajā pārbaudē var konstatēt augsta asinsspiediena, glaukomas, kataraktas un citu acu slimību pazīmes.

Acs iekšējo spiedienu mēra ar saspiestu gaisa plūsmu bez zāļu pilināšanas. Šī ir svarīga pārbaude, kas var atklāt sākotnēju glaukomu vai palielinātu iespējamību, ka glaukoma var rasties.

Ar keratometra un radzenes topogrāfa palīdzību nosaka radzenes formu, kas nepieciešams cieto kontaktlēcu lietotājiem un cilvēkiem ar keratokonusu un citām radzenes anomālijām.

Pēc redzes pārbaudes optometrists nepieciešamības gadījumā izrakstīs recepti un ieteiks, kā rīkoties. Vizītes noslēgumā optometrists informēs par konstatētajām izmaiņām, kā arī, ja nepieciešams, izstāstīs par režīmu, strādājot pie datora, briļļu nēsāšanas režīmu, kontaktlēcu lietošanu un to kopšanu vai ieteiks speciālus redzes vingrinājumus. Gadījumos, kad tiks atrasti acs bojājumi vai nepieciešamas papildus izmeklēšanas, Jums ieteiks konsultēties pie attiecīgā speciālista.

Raiņa bulvārī ir pieejams arī izmeklējums ar Fundus kameru, kas palīdz diagnosticēt un dokumentēt tīklenes centrālās daļas un vidējās perifērijas patoloģijas, tīklenes asinsvadu un redzes nerva patoloģijas. Fundus kamera ļauj šīs saslimšanas novērot dinamikā.